Psinka

17.02.2025

Psinka je závažné a vysoce nakažlivé virové onemocnění šelem (psovitých, lasicovitých a medvídkovitých). V domácích chovech se týká především psů a fretek. Na lidi je psinka nepřenosná. 

Způsobuje ji morbilivirus, který není příliš odolný vůči teplu a suchu. Přenáší se sekrety (sliny, výtok z očí a nosu) a exkrety (moč, trus) nakaženého jedince. Virus napadá nejdřív bílé krvinky, kde se množí a následně buňky sliznic a nervového systému. 

Psinka má několik rozdílných forem podle toho, které buňky byly napadeny:
- KATARÁLNÍ forma - projevuje se vysokou horečkou, únavou, nechutenstvím, záněty spojivek, výtokem z očí, mohou se tvořit i rohovkové vředy.
- PLICNÍ forma - projevuje se zápalem plic s kašlem, dušností a výtokem z nosu.
- GASTROINTESTINÁLNÍ forma - zvíře trpí na zvracení a silný průjem s krví, silně zapáchající. Rozvíjí se výrazná dehydratace.
- NERVOVÁ forma - pozorujeme nekoordinovanou chůzi, záškuby a křeče různých svalů, padání.

Všechny forma se mohou prolínat a během nich se mohou vyskytnout i jiné příznaky - například hyperkeratóza (ztvrdnutí a zrohovatění) polštářků tlapek nebo psinkové impetigo (pupínky na spodní straně těla).

Neexistuje žádná přímá léčba. Je nutná izolace zvířete často s potřebnou intenzívní péčí. Psinka má vysoké procento úmrtnosti a i vyléčená zvířata si často nesou doživotní následky.

Zcela zásadní význam má prevence. Malá mláďata jsou chráněna protilátkami od matky, pokud byla řádně očkována. Od 6. týdne lze očkovat štěňata i fretky a je nutné očkování několikrát zopakovat, než je zvíře plně v imunitě. Do ukončeného očkovacího schématu je vhodné držet zvířata mimo kontakt cizích, neočkovaných nebo nemocných jedinců.