Podzimní vyrážka - SAMETKY

28.08.2024

Co jsou sametky?

Sametka podzimní (Trombicula autumnalis) je drobný roztoč, který žije v půdě, trávě, listí, pod kameny či dřevem, zkrátka všude tam, kde je vlhko. Larvy sametek napadají zvířata i lidi. Nejčastěji se přichytávají v oblasti tlapek, třísel, čenich nebo konečníku – tedy místech s tenkou kůží, která se nejvíce dostanou do kontaktu s půdou či trávou. Napadení sametkami se objevuje nejčastěji od poloviny srpna do konce září (dle nástupu chladného počasí).

Larvy sametek se živí natrávenou kožní hmotou. Nesají tedy krev a nepřenáší žádné nemoci. Způsobují však velice nepříjemný stav, někdy až vysoce bolestivý. Dospělci sametek si pak obživu hledají v půdě.

Jak zjistím, že jde právě o sametky?

Pokud se na vašem mazlíčkovi přichytí, můžete pozorovat výraznou lokální svědivost a při bližším pohledu jsou na kůži viditelné drobné jasně oranžové tečky – larvy sametek. Místo může být také zarudlé a oteklé. Někdy si sama zvířata mohutným okusováním způsobí až krvavé rány.

Jaká je prevence a léčba napadení sametkami?

Specifická prevence bohužel není. Běžné antiparazitární přípravky proti blechám a klíšťatům nebývají příliš účinné. Je vhodné po každém pobytu v přírodě (i na zahradě) zkontrolovat nejčastěji napadaná místa (meziprstí, třísla, nos, okolí očí a uší, okolí konečníku..) a mechanicky odstranit případné nečistoty a larvičky sametek.

Pokud už se sametky zabydlely na kůži, mechanická očista nemusí být dostačující. Pokud trpí váš pejsek či kočička výraznou svědivostí nebo už na kůži vidíte zarudlá místa, navštivte veterináře, který zvířátku vhodnými léky uleví. Někdy je potřeba nasadit i antibiotika.

Na postižená místa je možné aplikovat speciální antiparazitární spreje, které sametky zahubí a larvy odpadnou.

POZOR! Některé přípravky mohou být toxické pro kočky! Doporučuji proto vždy konzultaci u veterinárního lékaře.