Péče o zuby
Dentální hygiena je pro domácí mazlíčky stejně důležitá, jako pro lidi. Zubní kámen a s ním související zánět dásní může být velice bolestivou záležitostí a v častých případech vede k uvolnění závěsného aparátu zubu a ke ztrátě zubu. Malá plemena a krátkolebá plemena jsou více náchylná k ukládání zubního plaku a tvorbě zubního kamene.
Jak zubní kámen vzniká?
Zbytky potravy společně se slinami, bakteriemi a odloučenými buňkami vytváří zubní plak, který se přichytí na zubu a v mezizubních prostorech. Ukládáním solí ze slin potom zubní plak tvrdne na zubní kámen. Pod povrchem a kolem zubního kamene se množí velké množství bakterií, které způsobují záněty, nejčastěji zánět dásní.
Jak poznám, že má můj pejsek nebo kočička problém?
Prvním příznakem, kterého si majitel všimne, je zápach z tlamy. Pokud si zvíře nechá prohlédnout tlamku, můžete zjistit větší či menší nánosy hnědožlutého tvrdého kamene na zubech, nejvíce bývají postižené stoličky. Pokud již problém trvá delší dobu, můžete pozorovat i červený lem na dásních, případně krvácení dásní a odhalování krčků zubů.
Prevence
Prevencí je řádné každodenní ošetřování zubů - odstraňování měkkého zubního plaku. Nejúčinnější metodou je samozřejmě ČIŠTĚNÍ ZUBŮ. Můžete si vybrat mezi klasickým kartáčkem nebo návlekem na prst. Při čištění lze použít i vhodnou zubní pastu, ale hlavní je mechanická očista zubu. Z podpůrných přípravků lze aplikovat enzymatické gely, které pomáhají rozpouštět zubní plak, přípravky s mořskou řasou, které zpomalují tvrdnutí plaku na zubní kámen nebo můžete vašemu mazlíčkovi dopřát dentální pamlsky (tyčinky, plátky), které žvýkáním pomáhají odstraňovat zubní plak. Existují i komerčně vyráběná krmiva, která snižují riziko vzniku zubního kamene. Všechny metody prevence mohou fungovat pouze na měkký plak. Pokud už tento zmineralizoval na zubní kámen, je vhodné provést ošetření zubů v celkové narkoze.
Zubní ošetření v celkové narkóze
Čištění zubů v celkové narkóze se provádí pomocí zubního ultrazvuku. Důkladně se odstraní všechen zubní kámen a následně se zub přeleští, aby na něm nezbyly žádné rýhy - v těch by se totiž mnohem rychleji začal opět tvořit zubní kámen. Pokud při zákroku zjistíme, že poškození některého zubu je již nevratné, zub vytrhneme. Následně je ještě ústní dutina přeléčena antibiotiky. Psi i kočky většinou snášejí celý proces dobře. Po zákroku si majitel bere zvířátko domů již zcela probuzené.
Pokud máte nejasnosti ohledně stavu zubů u vašeho pejska nebo kočičky, nechte dutinu ústní prohlédnout veterinářem. Všichni víme, jak bolí zub, a při špatném stavu tlamky jich může vašeho čtyřnohého přítele takto bolet hned několik. Navíc bakterie, dostávající se ze zubního kamene do krve, mohou způsobovat poruchy funkce ledvin nebo srdce, kde se přednostně usazují.

