Osina - strašák letních procházek
Téměř každý,
kdo se svým psem tráví čas v přírodě už měl "tu čest" se s osinou
setkat. Na louce, v lese, dokonce i v městském parku či na procházce
kolem paneláku – osiny jsou zkrátka všude tam, kde není nízce posekaná
vegetace.
A co to vlastně ta osina je? Osina je koncová součást obalů semene u trav, především ji spojujeme s ječmenem myším, který je hojným plevelem. Slouží k ochraně semínka a také pomáhá jeho zavrtání do půdy. Stejným způsobem bohužel může způsobit poranění i zvířatům.
Nejčastěji se s osinami setkáváme v kůži na tlapkách, ale osinu můžeme najít i v nose, v uchu, pod víčky či v slzných kanálcích. Stačí když pes proběhne trávou, vyválí s v ní, honí se za míčkem nebo čmuchá cosi zajímavého v okolí. Osina se přichytí svým ostrým koncem a zavrtá se do těla stejně jako do půdy.
Cizí těleso samozřejmě způsobuje zvířatům nepohodu a bolestivost – podle místa zachycení osiny potom psi nechtějí došlápnout na postiženou tlapku, zvýšeně si tlapky olizují, mají oteklé a zarudnuté oči, frkají, kýchají, drbou si uši, potřásají hlavou atd.
Zajímavostí je, že jakmile se osina zapíchne do tkáně, je schopná se "pohybovat" vpřed a do hloubky. Není tedy pravidlem, že stejným místem, jakým vnikla, se též vytáhne. Právě naopak – často místo vpichu je vzdálené i několik centimetrů od místa, kde se následně osinu podaří lokalizovat a odstranit.
Co může udělat majitel pro prevenci? Především v letních měsících (když dozrávají trávy) se vyhýbejte neposečeným místům a vždy po procházce prohlédněte riziková místa, kde by se osina mohla zachytit – tlapky, uši, okolí očí... Vhodné je také psy s delší srstí vyčesat.
Pokud je již osina "někde uvnitř", nezbývá než navštívit veterináře. Ten zvíře prohlédne a určí, jakým způsobem osinu vytáhne a poranění ošetří.
Přejeme vám pohodové léto bez osin!