Našli jsme ježka - a co dál?

23.09.2024

Během podzimu dochází častěji k setkání s ježky. Zdaleka ne všichni však potřebují naši pomoc. 

Kdy ježek potřebuje naši pomoc?

  • Ježek má nízkou hmotnost. Pro dobrý průběh hibernace potřebuje mít ježek na zimu dostatečné zásoby tuku. V oblastech s teplejšími zimami by měl mít hmotnost alespoň 250 g, v oblastech, kde hrozí velké mrazy alespoň 400 g. 
  • Ježek je zraněný nebo nemocný. Jedinci nalezení u krajů cest bývají zranění, někdy zranění nemusí být zevně zjevné. Zraněný nebo nemocný ježek je malátný, pomalý, neschoulí se do klubíčka, může kašlat, krvácet, neuteče před nebezpečím. 
  • Ježek je zachycen v pasti, síti, plotě, jezírku a podobně.
  • Nalezený ježek je velmi malé nesamostatné mládě. Může se jednat o osiřelé mládě. Takové je často ještě slepé, hluché, má měkké bílé bodliny a neumí se stočit do klubíčka, případně se již začínají tvořit silnější a větší bodliny. Takové mládě bez lidské péče nepřežije. 


Pokud najdete aktivního ježka uprostřed zimy, pravděpodobně mu dochází energetické zásoby a potřebuje se najíst. Pokud je na místě, kde mu nehrozí nebezpečí, neberte ho do péče, raději mu poskytněte úkryt a stravu

Ježci jsou hmyzožravci. Můžete jim však přilepšit kvalitními kočičími granulemi nebo kočičími paštikami. Důležitá je také čerstvá voda. Nikdy nedávejte ježkům mléko ani zbytky z kuchyně. 

Ne všechna osamocená mláďata jsou opuštěná. Matka může být pouze na lovu. Ježčí maminky někdy odchází pryč i na několik hodin. 


V každém případě platí, že pokud najdete ježka, o kterém si myslíte, že potřebuje pomoc, vždy kontaktujte záchranou stanici, kde vám poradí, zda ježka brát do péče a jestli to zvládnete sami nebo je třeba, aby si ježka záchranná stanice převzala. 

Neunáhlujte se s nošením ježků k vám domů. Pokud si u vás zvykne, může být potom jeho návrat do přírody komplikovaný. 


Záchranná stanice FALCO 606280121

Záchranná stanice Zoopark Chomutov 7787551