Na dovolenou se psem

18.03.2024

V dnešním článku vám přinášíme několik tipů a rad, co zkontrolovat, doplnit a zabalit si s sebou, pokud jedete na dovolenou i s vaším čtyřnohým miláčkem.

DOKLADY

Pokud vyrážíte do zahraničí, je nutné mít pejska očipovaného s vystaveným pasem a platným očkováním proti vzteklině. Ve většině běžných letních destinací je toto dostačující, doporučujeme však si vždy před cestou zjistit, zda ve vámi vybrané zemi nejsou vyžadována nějaká zvláštní opatření (odčervení, vyšetření protilátek proti vzteklině apod.). 

Při cestách do jižních krajin doporučujeme ošetřit vašeho pejska proti parazitům způsobujícím srdeční červivost. U nás v ordinaci vám rádi poradím s vhodným výběrem antiparazitik pro vašeho mazlíčka.

Pokud cestujete po ČR, mějte v pořádku čipování a očkování. Povinné čipování již nyní platí pro všechny psy v ČR bez ohledu na cestování. Očkovací průkaz (nebo pas) doporučujeme brát vždy s sebou. 


PREVENCE CHOROB PŘENÁŠENÝCH PARAZITY

Během celé sezóny je vhodné mít zvířátko ošetřené proti vnějším parazitům. Blechy a klíšťata jsou aktivní celoročně kromě období mrazů, v létě však jejich počet a aktivita stoupá. Dnes je na trhu velké množství preparátů proti vnějším parazitům v různých aplikačních formách, není tedy problém vybrat to správné pro vašeho mazlíčka.

Doporučujeme také očkování proti lymské borelióze, kterou přenáší právě klíšťata. Obzvláště vhodné je toto očkování u psů, kteří se pohybují více v přírodě a hrozí tedy větší riziko napadení klíšťaty.

Riziko přenosu dirofilariózy (srdeční červivost) při cestování do zemi jižně od ČR bylo již zmíněno výše. 


CO S SEBOU DO LÉKÁRNIČKY

Pokud cestujete s pejskem mimo domov na více dní nebo do větší dálky, doporučujeme přibalit si s sebou i několik léčiv vhodných pro zvířata. První pomoc může pejskovi poskytnout majitel. Pokud však nedochází ke zlepšení nebo se stav zhoršuje, je vždy nutné vyhledat veterináře v místě pobytu. 

  • Teploměr - Teplotu u psa měříme v konečníku. Je dobré konec teploměru nalubrikovat např. olejem. Normální teplota u zvířat je mezi 38-39 stupni.
  • Kleštičky nebo háčky na klíšťata - I přes ošetření proti vnějším parazitům se někdy může stát, že si nějakého cizopasníka z procházky přinesete. Vhodné je samozřejmě jeho odstranění co nejdříve. Po odstranění vydesinfikujte postižené místo.
  • Dezinfekce - Vhodnou dezinfekcí je např. roztok Betadine.
  • Obvazový materiál + nůžky na jeho střižení.  
  • Enterozoo gel - Pokud váš pejsek venku pozře cokoli, co by mohlo být pro něho škodlivé nebo třeba nevíte, co přesně našel a snědl, doporučujeme podání gelu (sáček nebo tuba) pro vyvázání škodlivin ze střeva.
  • Pro-kolin - Pasta na zklidnění průjmu. 
  • Čípek proti zvracení - Pokud váš pejsek trpí na zažívací obtíže, může se hodit i čípek s účinnou látkou proti zvracení. Pokud ovšem se zvracení dále opakuje, je nutné navštívit neprodleně veterináře!
  • Ocuflash oční kapky - Zklidňující oční kapky, které využijete u citlivějších jedinců. Po koupání v přírodních koupalištích nebo proběhnutí v neposekané louce či v lese může dojít k podráždění očí, zarudnutí a výtoku. 
  • U pejsků dlouhodobě medikovaných nezapomeňte s sebou vzít dostatečné množství pravidelných léků. Včas si je vyzvedněte u svého veterináře - i on může nečekaně onemocnět a nebude těsně před vaším odjezdem na dovolenou k zastižení. 


Přejeme vám šťastnou cestu bez zdravotních komplikací!